Photo Credit: Viewminder via Compfight cc

Photo Credit: Viewminder via Compfight cc

Burger joints can be found in every single city in the US. From cheap fast food ones to gourmet $100 fancy ones, it’s really entrenched into American culture. There are the ones that cost a few dollars and then there are places that allow you to do a fully customizable one. I was almost lured into going to a dive bar because I heard about their $6 cheeseburgers that were supposed to be amazing. My husband was at home cooking dinner at the time though so of course I couldn’t fulfill my burger craving.

When it comes to food I’m willing to try anything. I love my quick fast service places and the fancy gourmet restaurants that can run over a hundred per person. The only thing I do try to avoid is fast food as much as possible. When it comes to the subject of burgers I’ve paid as little as $1 per up to $15 for one! It’s such a versatile food that it’s easy enough to make at home and there are so many different versions of it. The more customizable and gourmet it is the more pricey it can get. In Manhattan there is a $100 burger even! I’ll never shell out that much for sure. For that kind of money I can get so many In and Out burgers that I would have meals enough to cover a month. It depends on each person but there’s a limit to how much each person will pay for a burger.

Basics
A burger is essentially a bun, meat patty, tomato, and lettuce. When it comes to making the basic burger there’s no other place I like going to than In and Out! For people who live in Los Angeles this is the place to get a good basic burger. There are toppings you can add on also but even if I get just a simple hamburger here it is delicious. It’s also extremely inexpensive too starting at about a few dollars. It’s great for when I’m feeling like a good burger and I don’t want to spend a lot for it.

Specialty and customizable
This is when burgers start getting pricier! When burgers start getting crazy ingredients added in then the price started moving up to that ten dollar mark. Being able to customize your toppings also usually makes it about $10. Mostly I think I tend to eat burgers in this category actually. It’s a lot of fun to be able to choose whatever you want and it makes a good old burger just a bit fancier and more like dinner.

Fancy ingredients
When I start seeing the meat patty changed out for ingredients like lamb or bison then I know it’s going to be a pricey one. Most likely $15-$20 even. I really don’t shell out this much for a burger very often as I always think of how many In and Out burgers I could get for that. I call it fancy casual where you fancy up the burger but I can still wear jeans and a t.

Cooked at home
Of course if I make a burger at home I can control every single little thing! Plus I can make my own patties and stuff the inside with cheese. Yummy! Definitely a great way to go when cooking because it’s easy to go fancier when you have all the ingredients at your fingertips without spending a ton. Well…I guess if you get expensive ingredients it’ll be an expensive burger. I still have the choice though of keeping it simple and inexpensive or going all out and spending more.

 

It’s funny how something so simple like a burger can have so many different options in terms of how they’re made and how much they cost. I enjoy a good burger every now and then but I try to keep it simpler to save some money. Lucky for me that I live in a city with an In and Out!

How much are you willing to shell out for a good burger?


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge